به همت دفتر همکاریهای علمی- بین المللی؛

نشست «نقش عراق در تحولات اخیر فلسطین» با حضور شیخ عبدالجبار منذر از علمای اهل سنت عراق برگزار شد

۱۷ آبان ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۱ کد : ۴۱ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۹۲۶
نشست «نقش عراق در تحولات اخیر فلسطین» با حضور شیخ عبدالجبار منذر از علمای محور مقاومت، عضو مجلس رباط محمدی عراق که به همت دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی صبح امروز در سالن شیخ الاسلام این دانشگاه برگزار شد.
نشست «نقش عراق در تحولات اخیر فلسطین» با حضور شیخ عبدالجبار منذر از علمای اهل سنت عراق برگزار شد

به گزارش روابط عمومی، نشست «نقش عراق در تحولات اخیر فلسطین» با حضور شیخ عبدالجبار منذر  از علمای محور مقاومت، عضو مجلس رباط محمدی عراق به همت دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی صبح امروز در سالن شیخ الاسلام این دانشگاه برگزار شد.
 
شیخ عبدالجبار منذر در ابتدای این نشست اظهار داشت: هدف دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید بر روی مسئله وحدت است که بسیار ارزشمند است. پیامبر (ص) اصول و مباحث مهمی را مطرح کرده اند و نقشه راهی را برای مسلمانان ترسیم کرده اند تا ما بتوانیم حق و باطل را از یکدیگر تشخیص دهیم.

وی افزود: اولین امتحانی که امت اسلام با آن مواجه شد، مسئله ولایت امیر المومنین (ع) بود و نص صریح پیامبر (ص) است که به حضرت امیر (ع) فرموده اند: آنها تو را دوست ندارند. بنابراین مسئله ولایت ایشان به عنوان میزان و ملاک برای تشخیص ایمان و نفاق معلوم شده است.
 
شیخ منذر تصریح کرد: در کتابهای احادیث پیامبر(ص) آمده است که زمانیکه حضرت علی(ع) وارد مجلسی می‌شدند، چهره منافقین درهم فرو میرفت و اگر وجود ایشان نبود ایمان و نفاق از بین میرفت. امام حسین(ع) هم به همین دلیل که خط میان نفاق و ایمان روشن شود، جان مبارک خود را فدا کردند. چراکه اگر به شهادت نمی‌رسیدند ظلم یزید به صورت قانون مند در جهان گسترش پیدا می‌کرد.

عضو مجلس رباط محمدی عراق خاطر نشان کرد: امروز مسئله فلسطین شبیه ترین آرمان به قیام عاشورا و امام حسین(ع) است و هرکس از آن مراقبت کند نشان راهش می‌شود. متاسفانه سکوت برخی از حکام عربی بر مسئله فلسطین نشان از آن دارد که آنها توجهی به امت اسلامی ندارند.

وی با بیان اینکه محور مقاومت مسیر درست امت اسلامی را به مسلمانان نشان می‌دهد، گفت: مسئله محور مقاومت و حشدالشعبی، مسئله ای نیست که امروز ایجاد شده باشد، بلکه پدران ما در سال 1948 به کمک فلسطینیان شتافتند و شهدای بسیاری را تقدیم کردند. از این رو مردم عراق دو مقبره دارند، یک مقبره در جنین و یک مقبره در نابلس بنابراین  نسل آنها همین مسیر را ادامه دادند و حشد الشعبی را به وجود آوردند.
 
شیخ منذر در همین خصوص ادامه داد: نیروهای حشدالشعبی از رنج به وجود آمده اند، زمانیکه داعش از طریق سوریه و الانبار وارد عراق شدند، خانواده های فراوانی آواره گشتند. آمریکا در آن زمان پیش بینی کرد که حداقل عملیات آزاد سازی 10 سال به طول می‌انجامد؛ دلیل این ادعا این بود که داعش وارد مناطقی شده بود که رژیم صهیونیستی به واسطه آن می‌توانست سرزمین خود را گسترش دهد و در تلاش بودند تا مسئله نیل تا فرات به حقیقت بپیوندد.
 
وی اضافه کرد: فتوای تاریخی آیت الله سیستانی در آن زمان آمریکایی ها را غافلگیر کرد، زمانیکه این فتوا صادر شد،انقلابی در عراق به وجود آمد و مردم عراق برانگیخته شدند و حشد الشعبی تاسیس شد. در این گروه مقاومتی بزرگ عراقی همه مذاهب حضور دارند از شیعیان و اهل سنت گرفته تا ایزدی، مسیحی و... . با تشکیل حشدالشعبی پیش بینی آمریکایی ها از سی سال به 10 سال تقلیل یافت.
 
شیخ منذر با بیان اینکه در آن زمان گروه حشدالشعبی حتی یک فشنگ هم برای ادامه دادن مقاومت نداشت، گفت: با کمک جمهوری اسلامی ایران این گروه مقاومتی عراقی تجهیز شد و توانستند به مقابله با داعشیان بپردازند. لطف جمهوری اسلامی ایران در آن زمان هیچگاه فراموش شدنی نیست.

عضو مجلس رباط محمدی عراق با بیان اینکه پیروزی های اخیر نیروهای مقاومتی فلسطین در برابر رژیم کودک کش اسرائیل از معجزات پیامبر(ص) است، گفت: از پیامبر(ص) روایت شده است که در زمان ظهور حضرت مهدی(عج) نیروهای مقاومتی  به یاری مظلومان فلسطینی می شتابند بنابراین این احادیث بر این دلالت دارند که ما به ظهور نزدیک هستیم و انشاالله جمهوری اسلامی ایران زمام قدرت بزرگ را در منطقه به ایشان بسپارد.

شیخ منذر با اشاره به این مسئله که امروز متاسفانه شاهد هستیم که برخی از کشورهای بزرگ اسلامی وظایف خود را در برابر مسلمانان فراموش کرده اند، گفت: اما جمهوری اسلامی ایران همواره به این وظایف متعهد و پایبند است و از تمام توان خود برای مقابله با استکبارجهانی استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه گروه حشد الشعبی در گذشته توانست دو پایگاه آمریکایی را مورد هدف قرار دهد،که یکی در اربیل و دیگری در الانبار بود،گفت: امروز عراق به دلیل تعهداتی که به آمریکا داده است نتوانسته است به یاری مظلومان غزه بشتابد، مقام معظم رهبری و سید حسن نصر الله این موضوع را تایید کردند.

شیخ منذر با بیان اینکه ما در مجلس رباط محمدی عراق بر این مسئله اعتقاد داریم که مسلمانان تحت لوای توحید باشیم،گفت:تا این نور و رحمت رسول خدا (ص) در همه جا منتشر شود. متاسفانه امروز دنیا در مادیات فرو رفته است اما باید بدانیم زمانیکه نور باشد می‎‌توانیم یکدیگر را ببینیم و صلح و دوستی گسترش پیدا می‌کند.
 
انتهای پیام/
 


نظر شما :