برگزاری کرسی ترویجی به مناسبت هفته پژوهش

۲۳ آذر ۱۴۰۲ | ۱۷:۲۰ کد : ۸۵ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۷۱۸
برگزاری کرسی ترویجی به مناسبت هفته پژوهش

روز چهارشنبه 22 آذرماه کرسی ترویجی با عنوان "حق طلاق، مطلق یا متوقف بر عذر موجه" با ارائه خانم دکتر شکیبا امیرخانی در سالن جلسات دانشگاه بین المللی  مذاهب اسلامی برگزار شد. 

در ابتدای این نشست علمی، خانم دکتر امیرخانی عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی به تببین نظریه خود پرداختند و متوقف نمود حق طلاق برای مردان را جلوگیری از اجحاف به حق زنان برشمرد و افزودند: در فقه امامیه حق طلاق برای مردان به طور مطلق پذیرفته شده ولی در برخی منابع اهل سنت نظراتی یافت می‌شود که از این اطلاق کاسته است.

در ادامه این ویژه برنامه‌ هفته پژوهش، خانم دکتر لیلا سادات اسدی، سرپرست گروه حقوق کودک و خانواده پژوهشکده قوه قضائیه به عنوان ناقد اول ضمن تقدیر از دغدغه خانم دکتر امیرخانی افزودند: آنچه امروز در محاکم قضایی مشاهده می شود عدم سوء استفاده از این حق توسط مردان است و به عبارتی به ندرت شاهد طلاق از سوی مردان هستیم و نمی‌توان گفت ‌که مردان از حق طلاق به ضرر زنان سوء استفاده می کنند. 
در ادامه با اشاره به برخی مستندات قانونی مدعی شدند که وجود حقوق مالی زنان، مهریه، جهیزیه و ... موانعی برای مردان از سوء استفاده از این حق می‌باشد. 
سپس نوبت به ناقد دوم جناب دکتر محمود ویسی عضو دیگر هیات علمی گروه فقه و حقوق  و مدیر گروه فقه شافعی دانشگاه بین المللی مذاهب اسلامی رسید که ایشان با استناد به آیات متعدد قرآن کریم طلاق را نه حکم، بلکه حقی برای مردان عنوان کردند و اشاره کردند: در فقه اهل سنت این حق برای مردان وجود دارد ولی تاکید قرآن کریم به رعایت تقوا در امر طلاق را مانعی برای سوء استفاده از این حق است. 

در پایان این نشست خانم دکتر امیرخانی ضمن جمع بندی بحث به پرسش های برخی دانشجویان حاضر در جلسه پاسخ دادند.

گفتنی است دبیر این جلسه را دانشجوی دکتری دانشگاه جناب آقای خالد عزیزی به عهده داشتند.


( ۱ )

نظر شما :